Czy dentysta jest lekarzem?
Dentysta wydaje się powszechnie synonimem do „stomatolog”. Jest to zatem lekarz, który zajmuje się leczeniem zębów. Nie każdy jest jednak świadomy, że oba te pojęcia nie są tożsame. Różnią się od siebie – głównie w aspektach prawnych. Jak się okazuje, przyłączenie Polski do Unii Europejskiej odegrało dużą rolę w nazewnictwie „lekarzy od uzębienia”. Jakie są podobieństwa i różnice między stomatologiem a dentystą?
Stomatolog i dentysta – różnice i podobieństwa
Dentysta i stomatolog w obecnym świetle to to samo – tak mówi prawo w Polsce. Kiedyś jednak tak nie było. Dentysta był lekarzem, który zajmował się wyłącznie zębami, natomiast stomatolog miał szersze pole manewru – był wyspecjalizowany w nauce o całej jamie ustnej (nie tylko zębach, ale i języku, błonie śluzowej). W niektórych krajach taki podział wciąż istnieje.
Przeczytaj również: Na czym polega implantologia?
W Polsce wszystko zmieniło się w chwili, gdy weszła do Unii Europejskiej. Wtedy wymienione pojęcia zostały ujednolicone na skutek skoordynowania przepisów unijnych z polskimi. Jeszcze w 2002 roku, zanim Polska zjednoczyła się z UE, absolwenci studiów stomatologicznych otrzymywali tytuł lekarza stomatologa. Po 2002 roku natomiast zaczęli otrzymywać oni tytuł lekarza dentysty. Jeśli zatem usłyszymy, że ktoś ma tytuł „lekarza stomatologa”, oznacza to, że skończył studia przed 2002 rokiem. Jeśli natomiast na tabliczce przy gabinecie widnieje napis „lekarz dentysta”, to możemy być pewni, że to osoba młodsza, która została absolwentem kierunku dentystycznego po 2002 roku.
Przeczytaj również: Ile kosztuje dentysta?
Można bezapelacyjnie uznać, że zarówno stomatolog, jak i dentysta to lekarze. W Centrum Stomatologicznym Ddent z Polic pracują lekarze stomatolodzy, zajmujący się m.in. implantologią, stomatologią estetyczną, endodoncją mikroskopową.
Przeczytaj również: Czy leczenie kanałowe może uratować każdego zęba?
Technik dentystyczny – już nie lekarz
Niegdyś w Polsce wiele było szkół, które kształciły techników dentystycznych. Dziś absolwenci takich kierunków mają raczej problem ze znalezieniem pracy. Najczęściej szukają pracy jako asystenci i asystentki stomatologiczne. Technik dentystyczny nie jest lekarzem, ma podstawowe umiejętności z zakresu stomatologii – umie wykonać znieczulenie, proste leczenie zachowawcze i ekstrakcje, zmiany łuków przy leczeniu ortodontycznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana