Czy leczenie kanałowe boli i jak wygląda?

Nierzadko ząb potrzebuje ratunku, gdy doszło do zapalenia miazgi. Wtedy potrzebna jest pomoc doświadczonego stomatologa. Kiedy wymagane jest podjęcie leczenia? Czy leczenie kanałowe boli podczas zabiegu, czy dopiero po? Dowiedz się, jak przebiega zabieg i poznaj główne etapy pracy dentysty. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe to bezbolesna metoda. Wszystko jednak zależy od stanu zapalnego i jego rozwinięcia. Zwykle jednak wystarczy znieczulenie miejscowe. Nawet jeśli, to ząb pozbawiony miazgi nie ma unerwienia. Nie przewodzi zatem impulsów bólowych. Może jedynie po zabiegu nieco boleć. W przypadku jednak gdy ból się będzie nasilać, może to być znakiem rozwijającego się stanu zapalnego.
Kiedy wprowadza się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe zęba jest wdrażane w przypadku zaawansowanego i ciężkiego zapalenia miazgi zęba. Zwykle dochodzi do tego na skutek znajdujących w ubytku bakterii i próchnicy. Wskazane jest także w sytuacji, gdy doszło do martwicy miazgi czy widoczne są zmiany okołowierzchołkowe. Zabieg jest poza tym wymagany w przypadku konieczności leczenia kanałowego, w sytuacji, gdy kanały korzeniowe nie są dopełnione. Również zalecany jest w przypadku odczuwania bólu zęba czy widocznych na zdjęciu RTG zmian przy wierzchołku korzenia.
Czy występuje ból po leczeniu kanałowym?
Nierzadko pacjenci odczuwają ból zębów po leczeniu kanałowym. Dzieje się tak ze względu na formę zabiegu, która jest inwazyjna. Przez ingerencję w tkankę wnętrza zęba czy okołowierzchołkowe cała jama ustna może być nadwrażliwa. Szczególnie dziąsła, kości czy nerwy. Ząb po wyleczeniu może źle reagować na ucisk czy zmiany temperatur. Wszystko zależy od:
- zęba,
- kondycji usuwanej miazgi,
- odczuwania bólu przez pacjenta.
Zmniejszyć pozabiegowe dolegliwości mogą środki przeciwbólowe. Ból z reguły zanika po kilku dniach od zabiegu. Jeśli powróci lub się nasili, odwiedź gabinet dentystyczny.
Jak przebiega leczenie kanałowe? Etapy
Leczenie kanałowe należy zlecić specjaliście, a więc lekarzowi stomatologowi. Na początku wykonuje się RTG chorego zęba. Pozwala to poznać przez lekarza:
- budowę zęba,
- długość korzeni,
- szerokość korzeni.
Następnie stomatolog przeprowadza miejscowe znieczulenie. Po usunięciu próchnicy z zęba lekarz wykonuje otwory. W ten sposób dojdzie do kanałów korzeniowych. Potem przeprowadza oczyszczanie kanałów. Wykorzystuje do tego odpowiednie narzędzia. Dzięki nim pozbywa się miazgi i poszerza kanały. Przez to usunie bakterie, również dzięki dezynfekcji. Stosuje w tym celu roztwór podchlorynu sodu. Po oczyszczeniu zęba przeprowadzane jest osuszanie kanałów. Lekarz wypełnia je odpowiednim materiałem. W celu zapobiegania rozwojowi bakterii dentysta zabezpieczy szczelnie ząb.
Dodatkowe informacje na temat leczenia kanałowego
Warto wiedzieć, że leczenie kanałowe można przeprowadzić w trakcie już jednej wizyty. Wszystko jednak zależy od kondycji zęba. Nie bez znaczenia jest ilość kanałów zębowych. Cena leczenia kanałowego jest różna. NFZ może opłacić leczenie przednich zębów od trójki do trójki. Dzieci, młodzież do 18. roku życia czy kobiety w ciąży mogą liczyć na opłacenie zębów z 2-3 kanałami. Decydując się na leczenie prywatne, musisz być przygotowany na spory wydatek. Wszystko jednak zależy od liczby kanałów, a także metod leczenia, jak również doświadczenia endodonty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gabinet Stomatologiczny Ortodonta Lek. Bożena Hajduk
Lekarze - stomatolodzy woj. pomorskie89-600 Chojnice, Mickiewicza 30 lok. 2
-
Artdent Przychodnia stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie32-800 Brzesko, Legionów Piłsudskiego 30
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a
-
Lidia Nazdrowicz-Rutecka Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny
Lekarze - stomatolodzy woj. warmińsko-mazurskie10-450 Olsztyn, al. marsz. Józefa Piłsudskiego 54