Czy próchnica zębów mlecznych wymaga leczenia?
Wśród specjalistów od stomatologii dziecięcej panuje w tej kwestii zgoda. Próchnicę zębów mlecznych powinno się leczyć. Najbardziej popularną metodą jest lapisowanie. Na czym ona polega? Dlaczego leczenie na wczesnym etapie rozwoju dziecka jest tak ważne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Dlaczego powinno się leczyć próchnicę zębów mlecznych?
Wiele osób traktuje zęby mleczne z przymrużeniem oka. Skoro i tak niedługo wypadną, to po co je leczyć? Taki pogląd jest jednak bardzo szkodliwy. Należy mieć bowiem świadomość, że zęby mleczne bolą tak samo, jak stałe, co oznacza, że nieleczona próchnica może być dla dziecka źródłem bardzo dużego dyskomfortu. Co więcej, brak dbałości o zdrowie mleczaków może mieć długofalowe negatywne efekty i przełożyć się na gorszą kondycję zębów stałych, które wykształcą się w przyszłości. Eksperci z przychodni stomatologicznej Ferreus z warszawskiej Pragi-Północ podkreślają także, że w początkowym stadium próchnica pojawia się tylko na szkliwie i jest w pełni odwracalna. Jeśli zatem szybko zabierzemy dziecko do dentysty, jest szansa, że problem zostanie sprawnie rozwiązany.
Metody leczenia stosowane w stomatologii dziecięcej
Przy leczeniu próchnicy powierzchniowej najczęściej wykonuje się prosty zabieg remineralizacji szkliwa przy pomocy specjalnego preparatu z fluorem. Innym popularnym zabiegiem jest lapisowanie zębów, które polega na impregnacji mleczaków przy pomocy azotanu srebra. Związek ten skutecznie wzmacnia tkankę zębów i ma działanie bakteriobójcze, dzięki czemu może przyczynić się do zahamowania rozwoju choroby. Ciekawą metodą, która stale zyskuje na popularności, jest ozonowanie zębów. Ozon ma bowiem bardzo silne działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. Próchnicę u dzieci można także leczyć przy pomocy lasera. Większe ubytki należy wypełnić przy pomocy tradycyjnych plomb.
Gdy szukamy specjalisty od stomatologii dziecięcej, musimy zwracać uwagę nie tylko na wysokie kompetencje, lecz także na to, jakie lekarz ma podejście do dzieci. Młodzi pacjenci często boją się wizyt u dentysty, lecz odpowiednie nastawienie stomatologa może naprawdę wiele pomóc. Dobrzy i otwarci specjaliści są także w stanie dobrać takie metody leczenia, które będą maksymalnie bezbolesne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana