Czym się zajmuje ortodonta i jak przebiega leczenie ortodontyczne?
Marzysz o pięknym uśmiechu i zadbanych zębach? W prawidłowym ustawieniu zębów czy z wadami zgryzu warto się udać do ortodonty. Jak przebiega leczenie ortodontyczne? Czy trzeba się specjalnie przygotować do wizyty u specjalisty? Jakie są obowiązki ortodonty? Sprawdź, kiedy wybrać się do profesjonalisty. Zdobądź wiedzę na temat leczenia ortodontycznego!
Kiedy warto skorzystać z pomocy ortodonty?
Usługi ortodoncji są kierowane do osób, które mają problem z górnymi zębami. Albo nie dotykają one dolnych lub je zakrywają. Również w przypadku gdy górne zęby są wysunięte przez dolne lub jeden z dolnych zębów wychodzi poza linię górnego uzębienia. Także w przypadku obrócenia zębów czy występowania szpar potrzebne jest leczenie ortodoncyjne. Poza tym wskazana jest wizyta u ortodonty w sytuacji, gdy zęby są stłoczone, ponieważ występują w nadmiarze.
Do ortodonty należy się udać w sytuacji, gdy dochodzi do chwiania się uzębienia lub nadmiernego ścierania czy wydłużania się koron zębów. Z leczenia ortodontycznego powinny poza tym skorzystać osoby, u których występują bóle głowy w obszarze:
- skroni,
- karku,
- uszu.
Jakie są obowiązki ortodonty?
Do głównych zadań ortodonty zalicza się diagnozowanie nieprawidłowości, schorzeń czy zaburzeń w obszarze jamy ustnej. Sprawdza on układ zębów, ustawienie szczęk czy stawów skroniowo-żuchwowych. Odpowiada także za korektę zgryzu i monitoruje czynności układu żucia. Przy tym leczy je zachowawczymi sposobami z użyciem aparatów ortodontycznych czy protezowania, jak również chroni przed powstawaniem i rozwijaniem się schorzeń. Dlatego ortodonta pozwala poradzić sobie z problemami takimi jak żucie, wymowa, wada zgryzu czy ból szczęki.
W jaki sposób przygotować się do wizyty u ortodonty?
Przed odwiedzeniem ortodonty we Wrocławiu lub innym mieście należy skorzystać z usług dentystycznych. Jest to ważne szczególnie w przypadku założenia aparatu ortodontycznego. Nie może występować żadna próchnica, dlatego dentysta musi przeprowadzić czyszczenie zębów z osadu czy kamienia. Nie mogą występować także żadne stany zapalne.
Kolejnym krokiem jest zrobienie zdjęcia RTG szczęki. W końcu ortodonta dokonuje pomiaru zębów za pomocą masy gipsowej. Wówczas specjalista zleca wykonanie aparatu. Po przymierzeniu można go nosić na stałe. Zwykle leczenie ortodontyczne w Warszawie lub innym mieście trwa około 2 lat. Wszystko jednak zależy od stanu uzębienia. Ważne, aby przez cały okres leczenia regularnie odwiedzać ortodontę.
Plan leczenia powinien być wykonany przed podjęciem leczenia. Istotne jest poznanie takich informacji jak:
- czas trwania leczenia,
- koszt,
- wskazania.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne zakłada użycie aparatu:
- stałego,
- ruchomego.
Nierzadko lekarz ortodonta decyduje o ekstrakcji, a więc usunięciu zęba, jeśli uzębienie jest stłoczone bądź są nadliczbowe. Szczególnie dotyczy to przednich zębów czy siódemek. Potem nakłada się aparat – poprzedza to oddzielenie uzębienia elastycznymi gumkami. Po tygodniu separuje się je metalowymi pierścieniami. W tym celu przykleja się zamek do każdego zęba, a potem łączy się zamki łukiem z metalu, który jest regulowany. Istotne są wizyty kontrolne, dzięki którym ortodonta może kontrolować postępy i regulować w razie potrzeby aparat. Oprócz tego może sprawdzać, czy pacjent odpowiednio dba o higienę jamy ustnej. Ostatnim etapem leczenia jest założenie aparatu retencyjnego. Przedłuża on leczenie i pozwala utrzymać właściwy kształt szczęki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana