Jak dbać o zęby po założeniu licówek?
Licówki są doskonałym sposobem na uzyskanie perfekcyjnego uśmiechu. Stosowane są coraz częściej, zwłaszcza przez osoby, których zęby są nierówne, nadszczerbione lub posiadają nieestetyczny kolor. Cienkie nakładki sprawiają, że nawet bardzo zniszczone uzębienie może wyglądać pięknie i olśniewająco. Żeby jednak efekt nieskazitelnego uśmiechu utrzymywał się jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Sprawdź w artykule, jak właściwie pielęgnować zęby po założeniu licówek.
Czym są licówki zębów?
Licówki są bardzo cienkimi, pojedynczymi nakładkami, służącymi do odtworzenia naturalnego wyglądu zębów. Przyklejane są do przedniej strony uzębienia za pomocą specjalnego kleju. Są one wykonywane na zamówienie, tak aby były optymalnie dopasowane do kształtów zębów pacjenta. Licówki są jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę estetyki uśmiechu. Zabieg ten można obecnie wykonać w wielu dobrych gabinetach stomatologicznych, jak np. Codzienna Stomatologia i Kosmetologia.
Ostateczny efekt zależy w dużej mierze od materiału, z którego wykonane zostaną nakładki. Wyróżnia się licówki kompozytowe, akrylowe, porcelanowe, ceramiczne oraz pełnoceramiczne.
Pielęgnacja zębów po założeniu licówek
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Przed nałożeniem licówek należy wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe oraz wykonać usuwanie kamienia nazębnego. Trwałość nakładek uzależniona jest w dużym stopniu od odpowiedniej pielęgnacji oraz właściwej higieny jamy ustnej.
Priorytetem jest regularne szczotkowanie zębów oraz zadbanie o to, by przestrzeń między zębami była zawsze czysta. Przestrzenie między zębowe są szczególnie podatne na powstawanie próchnicy, dlatego też do higieny należy włączyć takie czynności, jak nitkowanie zębów lub ich irygacja.
Ważne jest również stosowanie specjalnych płynów do płukania ust oraz regularne kontrole stomatologiczne. Zazwyczaj wizyty powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku, chyba że stomatolog zadecyduje inaczej. Istotne jest także systematyczne usuwanie kamienia, piaskowanie czy fluoryzacja.
Warto pamiętać o tym, żeby niepotrzebnie nie nadwyrężać licówek, np. poprzez gryzienie długopisów czy paznokci. Dobrą praktyką jest także ograniczenie produktów, które mogą przebarwiać zęby, jak np. kawa, herbata czy czerwone wino.
Zalety licówek zębów
Licówki pozwalają uzyskać piękny uśmiech poprzez zmianę koloru uzębienia oraz wyregulowanie kształtu zębów. Licówki umożliwiają także uzyskanie odpowiedniej długości zębów oraz odbudowanie ich brakujących fragmentów, co oczywiście korzystnie wpływa na samoocenę pacjentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana