Jakie zabiegi obejmuje stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to bardzo ważna dziedzina. Ma ona charakter podstawowych zabiegów na zęby, najczęściej związanych z pozbyciem się próchnicy uzębienia, leczeniem ubytków, higienizacją zębów i jamy ustnej. Dlaczego każdy z nas powinien udawać się regularnie do dentysty, specjalizującego się w stomatologii zachowawczej? Jakie zabiegi wchodzą w jej skład?
Czym jest stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza (ogólna) ma za zadanie utrzymać dobry wygląd i zdrowie uzębienia pacjenta. Obejmuje ona różne zabiegi związane z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem ubytków. Najpopularniejsze działania z zakresu stomatologii zachowawczej to:
Przeczytaj również: Przewodnik po zabiegach wykonywanych przez dentystów chirurgów w Rzeszowie
Badania kontrolne zębów i jamy ustnej,
Zadbanie o pełną higienizację uzębienia (skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzację),
Leczenie nadwrażliwości zębów oraz różnych problemów powodujących krwawienie dziąseł,
Lapisowanie zębów mlecznych,
Diagnostyka i leczenie próchnicy, jej powikłań,
Wypełnianie ubytków, leczenie kanałowe, odbudowa brakującego zęba, kosmetyczna odbudowa korony, leczenie stanów pourazowych zębów stałych.
Leczenie zachowawcze i profilaktyka to jeden z obszarów działania praktyki stomatologicznej Dental Complex z Rudy Śląskiej. Gabinet specjalizuje się także w protetyce, stomatologii estetycznej, leczeniu parodontozy.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne i jak je leczyć?
Jak wygląda leczenie próchnicy w ramach stomatologii zachowawczej?
Próchnica jest najczęściej występującą chorobą uzębienia. Jej leczenie w początkowym stadium nie jest skomplikowane. Gorzej, jeśli dojdzie do zaawansowanego etapu. Wtedy może spowodować poważne problemy zdrowotne jamy ustnej (np. powstawanie ropni, zapalenia okostnej, zgorzeli). Dentyści uczą pacjentów, jak unikać próchnicy.
Przeczytaj również: Czy leczenie kanałowe może uratować każdego zęba?
Przebieg leczenia próchnicy zależy od stopnia jej zaawansowania. W początkowej fazie wystarczy remineralizacja (nałożenie preparatu z dużą zawartością fluoru na zęby). Można również zastosować silnie bakteriobójczy ozon. W bardziej zaawansowanym stadium stomatolog musi mechanicznie usunąć (najczęściej wiertłem) chorą tkankę, a następnie usunąć ubytek wypełnieniem kompozytowym (plombą). Gdy dojdzie do najgorszego etapu, jedyną szansą na uratowanie zęba jest leczenie kanałowe. W najgorszym wypadku konieczna będzie ekstrakcja (usunięcie) chorego zęba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Okal- Dent Prywatny Gabinet Stomatologiczny Haithm Abou Okal
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie55-140 Żmigród, Kolejowa 9F lok. 8
-
Aria Dent Zakład opieki stomatologicznej Artur Kubica
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie42-470 Siewierz, pl. Ogrójecki 19