Kiedy ząb nadaje się do leczenia, a kiedy do usunięcia?
W wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej pojawiają się dolegliwości bólowe zębów. Wtedy należy rozpocząć leczenie stomatologiczne, podczas którego często pojawia się pytanie: czy chory ząb nadaje się do leczenia, czy też trzeba go usunąć? Wybór między podjęciem działań leczniczych a ekstrakcją zęba zależy od wielu czynników. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.
W jakich przypadkach ząb można wyleczyć i w jaki sposób?
Dzięki postępowi w dziedzinie stomatologii większość chorych zębów można wyleczyć. W przypadku zaawansowanej próchnicy stosuje się leczenie endodontyczne, czyli popularnie nazywane "leczeniem kanałowym". W takim przypadku stomatolog z Centrum Stomatologii IgaDent z okolic Myślenic usuwa zniszczone lub zainfekowane tkanki zęba. Następnie oczyszcza kanały korzeniowe z bakterii, które później wypełniane są specjalnym materiałem zapobiegającym ponownemu zakażeniu zęba. Inne sposoby pozwalające zachować ząb to m.in. leczenie farmakologiczne lub wypełnianie ubytków zębowych materiałami kompozytowymi.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne i jak je leczyć?
Kiedy ząb nie nadaje się do leczenia?
Pomimo dynamicznie rozwijającej się stomatologii i coraz skuteczniejszych metod leczenia zębów, niektóre przypadki wymagają ekstrakcji. Kiedyś jedynym sposobem na pozbycie się bólu było po prostu usunięcie zęba. Natomiast dziś większość zębów da się wyleczyć. Jednak zdarzają się sytuacje, w których ekstrakcja jest ostateczną i jedyną opcją. Jednym z takich przypadków jest martwica lub zgorzel miazgi zębowej. Duża ilość bakterii prowadzi do rozpadu tkanek, a nieusunięta zgorzel może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Przeczytaj również: Usuwanie zębów - kiedy jest konieczne i jak przebiega zabieg?
Konieczność ekstrakcji zęba może wystąpić po urazie mechanicznym. Jednak zanim dojdzie do zabiegu, niezbędna jest szczegółowa diagnostyka, czyli m.in. wykonanie zdjęcia RTG. Gdy linia złamania zęba przebiega wzdłuż korzeni lub w przypadku, gdy ząb znalazł się w szczelinie złamanej szczęki/żuchwy, kwalifikuje się on do usunięcia.
Przeczytaj również: Czy przed założeniem aparatu ortodontycznego trzeba wyleczyć wszystkie zęby?
Wady zgryzu to kolejny przypadek, w którym konieczne może być usunięcie jednego lub kilku zębów. Zdarza się, że ekstrakcję wykonuje chirurg stomatolog, jeśli występują dodatkowe czy zatrzymane zęby w jamie ustnej, np. zęby mądrości. Choroba dziąseł i silna infekcja to kolejny powód, dla którego ząb może nie nadawać się do leczenia i wymagać usunięcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana