Wskazania do wykonania tomografii komputerowej zębów

Tomografia komputerowa zębów jest bezpieczną i niezwykle dokładną metodą diagnozowania stomatologicznego. Pozwala na ocenę stanu uzębienia i obrazuje badaną okolicę w wyjątkowo szczegółowy sposób. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie precyzyjnych obrazów przekroju elementów poddawanych badaniu. Sprawia to, że jest ona niezastąpiona przy eliminowaniu wielu problemów z zębami. Dowiedz się, kiedy szczególnie wskazane jest wykonanie tego badania.
Kiedy zalecana jest tomografia komputerowa zębów?
Dokładny tomograf komputerowy wykorzystywany jest w wielu sytuacjach. Umożliwia przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych i precyzyjne leczenie kanałowe. Dzięki tomografowi można bowiem kanały zęba, które są problematycznie położone. Ułatwia również lokalizację elementów złamanych narzędzi, jakie są wykorzystywane podczas takiego zabiegu.
Tomografia komputerowa jest zalecana do zdiagnozowania przyczyn dolegliwości stawu skroniowo żuchwowego. Jak podkreślają specjaliści gabinetu Proper Dent, badanie to pozwala uwidocznić nietypowy przebieg kanałów zębowych. Obrazuje również kanały niewidoczne na dwuwymiarowych zdjęciach RTG, a także złamania czy pęknięcia zęba. Tomografia pozwala specjaliście lepiej przygotować się do leczenia pacjenta, łatwiej diagnozuje on przyczyny problemu.
Pozostałe zastosowania tomografii komputerowej zębów
Tomografia komputerowa przydaje się również przy leczeniu implantologicznym. Umożliwia ona niezwykle dokładne ocenienie warunków do wstawienia implantu. Dzięki tej metodzie możliwe jest optymalne dobranie położenia, rozmiaru i kształtu implantu. W efekcie można przeprowadzić ocenę struktury kości, w której implant ma być osadzony. Skutkiem tego jest szybszy przebieg zabiegu oraz mniejsze ryzyko powikłań.
Tomograf komputerowy zalecany jest w przypadku:
zmian patologicznych w zatokach szczękowych,
obniżenia brzegu kostnego,
zmian nowotworowych,
torbieli,
ubytków w strukturze kostnej.
Tomografia jest przydatna podczas precyzyjnej kontroli prowadzenia igły w trakcie drenowania ropni. Pozwala na stwierdzenie i ocenę ewentualnych ubytków w przestrzeniach międzyzębowych, które są niewidoczne w tradycyjnym prześwietleniu. Łatwiejsze jest dzięki niej lokalizowanie zatrzymanych zębów i ich zawiązków. Jest niezastąpiona podczas obrazowania wad zgryzu i wykonywania pomiarów koniecznych w doborze najlepszej techniki korekcyjnej.
Badanie jest szybkie i bezbolesne i bezpieczne dla pacjentów. Daje precyzyjny obraz wybranego obszaru jamy ustnej i znacząco usprawnia leczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aria Dent Zakład Opieki Stomatologicznej Artur Kubica
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie42-470 Siewierz, pl. Ogrójecki 19
-
Marta Mikołaj Brzóskowscy s.c. Gabinet Stomatologiczny
Lekarze - stomatolodzy woj. wielkopolskie63-820 Piaski, Gostyńska 11
-
Piotr Skarżyński Gabinet stomatologiczny
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie31-309 Kraków, Ehrenberga 33
-
Stomatologia Mikroskopowa Dawid Ozimek
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie56-400 Oleśnica, św. Jadwigi 11 lok. 3